Sanat İlginç İcatlar Resimleri

2009-03-20 15:31:00

Sanatın Pedagoji Katkıları

Çocuk eğitimi diye bilinir pedagoji. Oysa 7’den 70’e insan eğitimini kapsar. Uygulamada zeka seviyesinin renklendirilmesiyle başlar, var olan yeteneklerin gelişmesiyle ana tema olarak kendini tanıyıp eksiklikleri giderebilmek için zemin hazırlayarak özgüvenini arttırır.

İlginç İcatlar Resimleri 

Özellikle sanatın yaratıcı gücünü pedagojide uygulamalı bir biçimde gerçekleştirdim. Amerika’dan sonra İsviçre’de de bu tekniği uygulamak için zemin buldum. İsviçre’de birçok defa uyguladığım sanatsal eğitimle küçük beyinlerin kendilerini nasıl geliştirdiklerini herkese kanıtlama imkanım oldu. Üstün zekalı, görme engelli ya da yetersiz görülen çocuklarla birlikte sanatın birleştirici tarafını gösterdi. Birlikte eser ürettiler. Eserlerin altında isimleri ve imzaları vardı. Yapılan tüm eserler karışık olarak Lozan Müzesi’nde sergilendiğinde, eserlerin hangi çocuk grupları tarafından yapıldığı açıklanmadı. Uzmanların izlediği sergi, binlerce eserden oluşuyordu. On binlerce izleyici de geldi, gördü ve inceledi. Hangi eseri üstün zekalı çocuğun, hangi eseri görme özürlü çocuğun, hangi eseri spastik çocuğun yaptığını ayırt edemediler. Böylece sanatın gücünün ne denli önemli olduğunu Amerika’daki gibi İsviçre’de de kanıtlamıştım.

Akademik Sanat Resimleri

 

Beyin fonksiyonları değişik frekanslarda çalışmasına rağmen sanat, her beynin datasına eşit biçimde yansıyordu. Az veya çok sanat konusuna ilgi duyan sanatseverler, bunun farkına varabilirler. Sanatın insan zekasına pozitif katkıları var mıdır? Varsa ne kadardır? Bu sistematik faydaların oluşumu nasıl geliştirilir? Bu araştırmaya akademik boyutta bilimsel bir kanıt denilebilir mi? Bütün bu soruların cevabını tarafımdan kurulan Kuantum Düşünce Grubu adına yazılan yazılarda bulabilirsiniz. Amerika ve İsviçre’de gerçekleştirilen bu projenin bir benzerini İstanbul’da daha kapsamlı ve konunun uzmanları ile birlikte bir kez daha yapılmasını arzu ediyorum. Böyle bir projenin de elbette sponsor olacak kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmesi gerekiyor.Saygılarımla.

Ahmet Nuray https://www.ahmetnuray-sanat.com/

0
0
0
Yorum Yaz