Kuantum Düşünce Gurubu Resimleri

2009-03-20 15:42:00

 Kuantum Düşünce Grubu

Kuantum Düşünce Sanatı adı altında yeni bir sanat akımının öncülüğünü yapan bir grup oluşturduk. Adına da “7beyazkapı” ismini verdik. 7 sanatçının aynı amaç uğruna, güçlerini birleştirmesiyle başladı her şey.

Grubun kurucusu olarak, senelerimin birikimini kağıda döktüm, yeniden şekillendirdim. Yeni bir üslupla yüzlerce şeklin oluşumunu sağladım.

Gönül ister ki her çizilen eserin, her boyanan şeklin, her tasarımın İstanbul’a katkısı olsun. 7 beyaz kapı’nın tüm fertlerinin desteği ile gerçekleşen çalışmalarım hayat bulsun kentin her köşesinde.

Yeni bir akımın ilk çizgileri, kağıt üzerinden hayata geçme zamanını bekliyor. Üç boyutlu olarak şehrin sokaklarını süslemeyi hayal ediyor her şekil.

Şekil dedim; “Kuantum Düşünce Sanatı”nın ilk kıvılcımları demeliydim aslında. İstanbul ışıklarında aydınlanmayı bekleyen, gelecek kuşaklara ümit kapılarını aralayan yeni bir bakış açısı…

İstanbul’un 7 tepesinde gökyüzüne uzanan, yeni bir üslupla, şekilcilik ötesi soyut kavramının doruk noktasına ulaşan, üçüncü boyuta geçmeyi bekleyen hayal dolu düşlerin yansıması olacak bir proje hazırladım. Ekte resimleri gösterilen 4 ya da 5 metre yükseklikteki heykelleri, modern sanatın bir yansıması olacak diye düşünüyorum, ta ki yapılana dek. Ya siz?

Pozitif düşlerini, pozitif enerjileri ile yoğurarak bir araya gelen 7beyazkapı Sanat Grubu, yapıcı düşüncelerini birbirlerine destek olarak oluşturan bir grup.

7beyazkapı, sanatın çeşitli dallarında faaliyet gösteren, özgün fikirlere sahip 7 ayrı karakterin birlikteliklerini perçinliyor.

Resim - Heykel - Özgün Baskı - Ebru - Seramik - Sulu Boya - Akrilik - Ağaç Oymacılığı - Balmumu Şekillendirmesi - Bronz – Cam – Çini İşlemeciliği-kuyumculuk(Mücevher tasarımı) ve Türk Süsleme Sanatı üzerinde araştırmalar yapan ve uygulamalarda bulunan 7beyazkapı Sanat Grubu, sanatsal faaliyetlerine 2000 yılından beri devam ediyor. 

Özgün sanatlarını icra ederken, eğitimciliği ön planda tutan grup, üretimin yanı sıra öğretmeyi esas alıyor. İlkeleri doğrultusunda eğitmenin pozitif tutkusu ile mutluluklarını yayıyorlar, sanatseverlere sanatı öğretmek isteyen öğrencilerine.

Üyeleri öğretmen olan bu grubun temel felsefesi bildiklerini öğretmek, yaptıklarını paylaşmak. Pozitif figüratif eserleri ile sergiler açıp, seminerler düzenlediler. Birbirlerini eğitirken, bilmediklerini öğrenmekle başladı aslında birliktelikleri.

Çok yönlü ve araştırmacı sanatçı kimliğim ile önderlik yaptığım grup, 1995 senesinde eğitimlerine başladı. Doyumsuz bir istekle ilgi alanları çerçevesinde öğrenilmesi, araştırılması gereken her konuda araştırma yapıp, öğrendiklerini öğretmeye başladılar.

Paylaşımcı ruhlu pozitif olan sanatın eğitici niteliklerini vazgeçilmez ilkeleri yaptılar kendilerine. www.7beyazkapi.com adresindeki internet sitesiyle de sanat eserlerini sergileyerek, sergilerin dışında, internet dünyasındaki ilgilenenlere de 7beyazkapılar’ını açtılar. Fikirlerini yazıp bildiklerini anlattılar. Bilmediklerini de sormaktan hiçbir zaman çekinmediler. “Her şeyi ben bilirim edası”ndan uzak tavırlarından alçak gönüllü oldukları belli; bilgi paylaşılmak içindir, diyorlar.

7beyazkapı Sanat Grubu, geçen 7 yıl zaman zarfında gittikçe büyüyen sevgileri ile 7 kişiyken 77 hatta 777 oldu… Şimdi kim bilir kaç kişi? Her geçen gün daha da güçleniyorlar. (Pozitif enerjinin, saf üstünlüğünün zevkine varmışlar bir kere).

7 beyazkapı Sanat Grubu “Sanat bir iletişim aracıdır” düşüncesinden yola çıkarak sanatın felsefi boyutlarını aşan, aydınlık ruhların meraklı düşüncelerine ışık tutabilmek için bir kez daha kolları sıvadı ve “Kuantum Düşünce Grubu”nu kurdular.

2000’li yılların başında gruba destek olmak amacıyla çalışmalarını yürütebilecekleri bir atölyeyi kendilerinin kullanımına açtım. Böylece grup elemanları, çalışmalarının devamını sağlayabilecekleri, bir arada üretmenin zevkine varabilecekleri, kalıcı bir mekana sahip oldular.

7beyazkapı Sanat Grubu'nu kurarak tüm haklarını gruba devrettim. 7 beyazkapı Sanat Grubu elemanları, her türlü sanat faaliyetindeki, özgün fikirlerini kalıcı olarak üç boyutlu hale getirmelerinin zevkini daha iyi yaşasın diye…

Üyeleri halen çalışmalarına devam eden grup, üretken ve pozitif düşünen herkese açık.           

Web  https://www.ahmetnuray-sanat.com/         

Fahri Başkan Araştırmacı – Sanatçı: Ahmet Nuray

Grubun Kurucuları: Berrin Savaşcı, Nilgün Nuray, Hüsniye Yıldırım, Reyhan Sertel Ateş, Günhan Savaşcı, Önder Yıldırım, Yeşim Nuray.

 Ahmet Nuray 

0
0
0
Yorum Yaz