KARAKALEM - SULUBOYA - ESTETİK SANAT

2009-08-04 12:06:00

Özellikle üç boyutlu görüşün vazgeçilmez derslerinden biri olan karakalem sanatın başlangıç kapısıdır. Dünyaya ilk bakış, karanlıkların ışığı olarak tanımlanabilecek karakalem, düşler dünyasını nakşetmektedir. Kelimelerin tanımlayamadığı yerde karakalem akla gelir.
Karakalem, suluboya, akrilik, yağlıboya için henüz yürümeyi bilmeyen emeklemeyen çocuk misali, başlangıç için gerekli olan eğitimdir. Susuz toprak, topraksız su düşünülemeyeceği gibi karakalemsiz sanat da düşünülemez.
Renklerin coşkusu karakalemle başlar. Dans eden figürlerin coşkusuna da renkler ahenk verir. Renklerin dayanak noktası gibidir karakalem sanki birbirleri ile bütünleşmiş çift gibidirler. Bir elmanın iki yarısı. Sonsuza dek sürecek beraberlikleri, mutluluk sarhoşlarını anımsatırlar.


Karakalem Yemek yemek için gerekli olan çatal kaşıktır, tabaktır, sofradır
Düşüncedir renktir ressam için şekildir heykeltıraş için sudur diyebiliriz.
Karakalemin sanat için önemini suya renk katanlar çok iyi bilirler.

Karakalem ve suluboya çalışmış öğrencilere tavsiye edilen bir ders olarak akrilik renklendirme sanatı olabilir. Su bazlı olan boyaların genellikle her sanatçıya uygun olması bir avantajdır. Çocuklar ve sanat çalışmaları için yağlıboya sanatı yerine suluboya sanatı ile uğraşmaları başlangıç için daha iyi netice verir. Estetek sanat anlayışının istikrarlı olrak gelişim sürecini tamamlamak, sanat şöleni seyretmek kadar eğlenceli olabilir. Modern sanat müzesi içinde gezintiye çıkan sanat meraklıları, sanatın yaratıcı renkleri ile kendini geliştirmeye devam ederler.
Kapalı alanlarda resim yapmayı zevkli bir hale getiren düşünce gücü sayesinde sosuz düşünce kapasitesi sayesinde sınmır tanımayan yaratıcı duyguları kullanmak gerekir. Su bazlı boyaların birbirleri üzerine ilavesi ile binlerce renk elde edileceği resimleri düşünürseniz, suyla renkleri yoğuranlar için ne kadar zevkli olduğu anlaşılacaktır saygılarımla şen ve esn kalınız.
Kuantum Düşünce Grubu Kurucusu heykeltraş Ahmet Nuray

Kaynakça: 
https://www.ahmetnuray-sanat.com/

0
0
0
Yorum Yaz