İSTANBUL ANITLAR RESİMLERİ - KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

2009-08-10 09:31:00

İstanbul surlarının içinde kalan arazide 7 tepenin yerinden sıkça bahsedilir. Yaptığım araştırma sonucu sur içi İstanbul’da 7 tepenin bulunduğu mevkileri tespit ettim. Bir kaynaktan aldığım bilgileri yazıyorum.


Ahmet Nuray dianisos heykel

https://www.ahmetnuray-sanat.com/ Daha fazla resim için tıklayınız

 

 

 

İstanbul un üzerinde kurulduğu rivayet edilen yedi tepenin sınırları, suriçi adı verilen bölgede, edirnekapı dan kocamustafapaşa ve sarayburnu’na uzanan üçgen içinde yer alıyor. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde bu tepelerin olabilecek en güzel anıt türü sayılan ibadethanelerle süslendiğini söylüyor. Yedi tepenin en belirleyici özelliği olan yedi tarihi eseri inceleyelim.

Yedi tepe nin ilki, Sarayburnu’ndan içeri doğru yükselen Ayasofya’nın, Sultanahmet Camisi'nin ve Topkapı Sarayı’nın bulunduğu  yükselti. İkincisiNuruosmaniye Külliyesi'nin bulunduğu, Çemberlitaş'ın yer aldığı yükselti. Üçüncüsü Süleymaniye, İstanbul Üniversitesi merkez binası olan eski harbiye nezareti'nin bulunduğu yeri de içine alan üçüncü tepe. Dördüncüsü, Unkapanı-Yenikapı hattında bir vadi geçer ve kenti adeta ikiye böler. Güneyde Lykos Deresi vadisine ve Aksaray’a doğru inen, kuzeyde dik yamaçlarla haliç sahiline kavuşan yerde yer alan dördüncü tepeyle üçüncü tepeyi Valens kemeri (bozdoğan) birbirine bağlıyor.

Beşinci tepe, Haliç in hemen kıyısından dik bir yokuşla yükselir. Fener in üstündeki, Çarşamba ya geliriz. Yavuz Sultan Selim’in Camisi bu tepenin üzerinde yapılmıştır. Altıncısı, kentin en yüksek tepesi Edirnekapı nın bulunduğu yerdedir. Bu noktada, mimar Sinan ın kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan için yaptığı mihrimah Camii ni görüyoruz. Tepelerin altısı Haliç’e yakın sıralanırken, yedincisi Marmara’ya daha yakındır. Aksaray semtinden surlara ve Marmara sahiline kadar giden bölgede yer alan yedinci tepenin bir tepeden çok bir sırt olduğu da söylenebilir.
Yukarıda bahsedilen mevkilerde tespit edilecek olan alanlarda dikilecek 7 değişik anıt örneğinden bahsetmek istiyorum. Maketleri üç boyutlu hazır hale getirilen sembolik heykellerin anıt haline dönüştürülmesi, bu projenin temelini oluşturuyor. İstanbul sur içinde bulunan 7 tepede anıt olarak semalara yükseldiğini görmek istiyorum. Bu projenin uygulanması kararlaştırılırsa, 7 tepe olarak bilinen semtlerdeki uygun alanlara maketleri yapılmış olan eserlerin 7 metre boyunda abide haline getirilerek, gelişen İstanbul’a günümüzden modern eserlere kavuşturabiliriz. Güzel İstanbul’umuzun 7 tepesine dikilmesi istenen modern sanat türündeki bu eserlerin, çevreye renk katacağına eminim. Aşağıda resimleri olan 7 heykelin anıtlaştırılması 2010 İstanbul Kültür Başkenti’ne yapacağım küçük bir katkı olacağını düşünüyorum. Güzel sanatlar alanına katkıda bulunmak için görsel sanatlar zevklerine uygun sanat resimleri içeren Ahmet Nuray sitesi, yeni resimler ile izleyicilerine çağdaş sanatın modern sanat çizgisine uygun eğitim resimleri sergilemeye devam edecek ilgililerin dikkatine sunulur.
Kültür sanat festivali şenlikleri bütün yurtta devam ederken, Ağustos ayı içinde Bekilli kültür sanat festivali şenlikleri hazırlıkları yapan Bekilli belediyesi ve festival sorumlus Tüncay Mankır'ı çalışmalarından dolayı tebrik ederim. İstanbul sınırları içinde yer alan Büyük Çekmece festivali bu sene tüm ihtişamıyla izleyicilerini memnun etti. Büyükada Kabotaj bayramı kültür sanat festivali bu senenin en heyecan verici festivalleri arasında yer aldı. Gelecek sene uluslsrarası kültür sanat festivali ünvanını almak isteyen Büyük Ada sakinleri, İstanbul festival meraklılarına harikalar diyarı misali bir festival hazırlamak için kolları şimdiden sıvadıklarına inanıyorum. Anadolu festivalleri bu sene Ağustos ayında devam ederken, Kültür sanat meraklısı sanat severlerin yaz eğlenceleri bir hayli neşeli geçeceği fikrindeyim. Yaz tatilini deniz kıyısında geçirmek isteyen vatandaşlarımızın yanı sıra, kültür sanat festivali için Anadolu turuna çıkan bir çok sanatseverin gittikçe sayılarının arttığını görmekteyiz. Kültür sanat resimleri tablosu her geçen gün artması, görsel sanatlar alanına ilginin büyümesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz sanırım.
Kuantum düşünce gücü gurubu başkanı: Ahmet Nuray

0
0
0
Yorum Yaz