İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ RESİMLERİ

2009-08-10 10:11:00

Binlerce yıl, birçok medeniyetin beşiği olan Anadolu’nun incisi İstanbul, gecikmiş bir onura, “2010 Avrupa Kültür Başkentliği”ne ev sahipliği yapıyor. Çeşitli medeniyetlerin kalbinin attığı, kültürel dokusu ile dünyanın nadir kültür merkezlerinden canım İstanbul, bizlerin elinde tarihin mirası olarak değerlenmeyi bekliyor. Gelecek nesillere bırakacağımız güzide şehir, kendisini şekillendirmesi için, bu topraklarda yaşayan insanların ilgisini istiyor. Kültür sanat alanında iddialı olan İstanbul kenti için tüm sanat aşıkları kolları sıvadığına tüm kalbimle inanıyorum.

Bugüne kadar her birey, elinden geldiği kadar, kendince değerlendirmeye çalışmış bu güzelim şehri: Kimi zaman surlarıyla bezemiş dört bir yanını… Kimi zaman camileriyle süslemiş her bir yanını… Kimileri saraylarla ebedileştirmiş kültürlerini, kimileri kana kana su içilsin diye çeşmelerle, şadırvanlarla süslemiş şehrin yedi tepesini… İnci gibi uzanan köprüler yapmış, Anadolu’dan Avrupa’ya her bir köşede sanat merkezleri kurmuşlar. Yollar inşa etmişler şehrin her bir köşesini dünden kaybedilen ağaçları geri getirmişler, oksijeni tekrar yaysın diye. Kısacası, yapmışlar yapacaklarını olumlu veya olumsuz geçmiş zamanda.

Şimdi hayat devam ediyor insanlık için de, İstanbul için de hayatta kalma arzusu tüm ihtişamıyla devam ediyor. Gelecek günlere imzasını atacak yeni projeleri bekliyor inci gerdanlıklı İstanbul’um.

Her bir sanatkâr, her bir bilim adamı, her bir devlet görevlisi seferber olmuş üretiyor, düşlüyor. Pozitif düşünce katkıları ile İstanbul için daha neler yapılabilir diye düşünmeye devam edelim.

Bu toprağın bağrından çıkmış her vatandaş gibi biz de kolları sıvadık. Neler yaptık, neler yapabiliriz düşüncesiyle kuantun,m düşünce tekniği sayesinde dilimiz döndüğünce, kalemin gücüyle düşüncelerimizi kâğıda nakşetmekle başladık ümit dolu projelerimize. Kültür sanat festivali şenlikleri Anadolu rüzgarını çoşturabildiğine coşturacak gibi görünüyor.

Kaynakça: Kuantum düşünce gücü gurubu başkanı Ahmet Nuray sanat pedagojisi arşivinden alıntıdır.
 https://www.ahmetnuray-sanat.com/

0
0
0
Yorum Yaz