BUZDAN HEYKELLERİN SERGİSİ RESİMLERİ

2009-03-20 12:31:00

KAPALI SANAT GALERİLERİ İÇİNDE BUZDAN HEYKELLERİN SERGİSİ 

Alışıla gelen galeri kapsamında normal üç boyutlu heykel sergisinin haricinde, buzdan yapılmış heykellerin sergilenmesini ilk bakışta imkansızmış gibi düşünebiliriz. Ancak geliştirdiğim bir teknikle bu sergiyi mümkün hale getirebileceğimi biliyorum. Sadece sergi için alt yapının oluşması söz konusu. Günümüz imkanlarında bu alt yapının temin edilmesi teknik açıdan mümkündür.

İlk defa böyle alışıla gelenin dışında serginin sanatseverlerle Ağustos ayında bile buluşması mümkün. Proje detaylarının ilgilenen kurum ve kuruluşlarla karşılıklı görüşülmesi kaydıyla, proje inceliklerinin görüşülmesi gerekir.

Projenin esas önemi, uluslar arası düzeyde sergilenebilecek olması, Türkiye’nin dünya sanat camiasında göreceği ilgi içindir.

Buzdan Heykel Sergisi

 

Özel tekniklerle ortaya konulmuş bu serginin Türkiye yararına basından büyük destek göreceğine inanıyorum. 30 cm ile 90 cm yüksekliklerinde olan heykellerin sıcak ortamlarda bile buz halinde uzun süre kalıcı olarak sergilenmesi mümkündür. Projenin olurluğunun kanıtlanması için ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşebilirim. Gelin hep beraber bu projenin altına imza atalım.

Saygılarımla  Ahmet Nuray. Yazının orjinal resimli sayfası: https://www.ahmetnuray-sanat.com/ sitesinde daha fazla resim bulabilirsiniz.Saygılarımla.

Grancy’den Amerikalı heykeltıraş Nuray, bilhassa Jad ve yılan taşı üzerine işlenmiş eserlerinden tanınır. Mollendruz’da Cumartesi günü sanatını kar üzerine uyguladı. Kaderi bir günlük olan bu heykelde, ona bölgenin tüm ufuklarından gelmiş arkadaşlardan oluşan bir grup yardım etti. Bu proje Nuray’ın zihninde bir yıl önce filizlendi. Diğer bölgelerde var olan heykel yarışmaları ile ilgilendiğinden, Vaudois Jura’sında bu tür bir faaliyet düzenlemeye karar verdi. Eserini gerçekleştirmek için Mollendruz’u seçti.

Lozan çevresinin öğrencileri olduğu kadar Grancy’nin gençleri de heykeltıraşa yardım elini uzatmaya geldiler. Fakat gün boyunca başka birçok arkadaşı da bu buzdan filin gerçekleştirilmesinde katkıda bulundu.

Hortumunu göğe kaldıran kalın derili fil motifini Nuray, bir Hindu heykelinden seçti. Bu dinde, bu duruş şekli, mutluluk ve başarı işaretini temsil eder.

Yaklaşık yarım gün boyunca 10m3 karı, yerinden oynatmak gerekti. Fakat sonuçta bu zorluğa değdi. Eğer Nuray’ın sanatı ilginizi çekiyorsa, eserlerini şu sıralar -bu kez sert malzemelerden- Lozan Zooloji Müzesi’nde sergilemekte olduğunu biliniz.
 

KAYNAKÇA: https://www.ahmetnuray-sanat.com/

Resim, Heykel, Seramik, Parapsikoloji, Eğitim, Sanat, Kuantum düşünce, Kuantum yaşam, Yaşam felsefesi, Şiir, Edebiyat, Kişisel gelişim, Yaşam koçu, Editör, Film direktörü, Rejisör, Fotoğraf, Özgün baskı, Şair, Tasarım. Art, Eğitim aile, Ahmet Nuray şiirleri, Faydalı bilgiler, Atletizm köşesi, Özel dersler, Sanatçılar köşesi, Misafir sanatçılar köşesi, Misafir sanatçılar sergisi, haftanın sanatçıları, Geleceğin sanatçıları, Köşe yazarları, Projeler, Yapılan projeler, yapılacak projeler, Ahmet Nuray galerisi, Ahmet Nuray’dan güzel sözler başlıklı yazıları takip etmek için Ahmet nuray arşivlerine bakabilirsiniz. Saygılar.

 

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz